blog

Lnb Nedir Lnb Ne İse Yarar En İyi Lnb Hangisidir Lnb Çesitleri

Mezitli Uyducu ,Çanaksız Uydu Alıcılar,İptv Uydu Alıcılar,Merkezi Uydu Kurulum,Tv Aşkıaparat Modelleri,Lnb Modelleri,Kablo Çeşitleri Fiyatlar,

Mersin Uyducu,Çanaksız Uydu Alıcılar,İptv Uydu Alıcılar,Merkezi Uydu Kurulum,Tv Aşkıaparat Modelleri,Lnb Modelleri,Kablo Çeşitleri Fiyatlar,

 LNB'yi içinde elektronik devreler içinde bulunan, plastik formda elektronik dönüştürüsü diye tarif ile ile. Türkçe DÜŞÜK NOISE BLOK (Düşük inceleme Kütlesi) yıldızlarının varlıklarını (LNB'ye, Low Noise Amplifier) ​​ve Low Noise Amplifier (Düşük Görüntü Dönüştürücü) diyenler devi. 

 Uydu girişi sinayalini karsilayan elektronik unitedir. Uydudan gelen sinyaller canaga gelir, Lnb ye yansitir. 

 Uydudan sinyaller için çanak antenlerde kullanılan bir aygıttır. Çanak anteni eğitmek ve eğitmek LNB'yi öğretmeye gönderir. Bunun için uydudan yayın alır ve yayınlarını izleyebiliriz. 

LNB nedir?

Düşük LNB (Noise Block) Uydu yayınlarını almak için, uydudan antenin büyütülebilirliği yüksek olan şeylerden üzerinde gerçekleştirebilen LNB'dir.

Uydudan gelen sinyaller çanağa gelir, çanak bu mahalleden önce LNBye toplayarak. Çanak, sinyalleri toplayıcı ve yansıtıcı görevleri üstlenir ve topladığı LNB'yi gönderir. LNB çanağın sevinci o kadar ne kadar iyi görürse, iyi iyi toplar. Daha sonra LNB, bu uydu alıcısının anlayacağı dile çevirir.

LNB'yi içinde elektronik devreler içinde bulunan, plastik formda elektronik dönüştürüsü diye tarif ile ile. İngilizce Low Noise Block (Düşük Gösterik Kütlesi) kelimelerinin, sahneleri olan LNB'ye Low Noise Amplifier (Düşük Gürültü Yükseltici) ve Low Noise Converter (Düşük Gösteri Dönüştürücü) diye de bulunmaktadır.

Uydudan gelen sinyallerin yükseltilmesi ve alınması gerekiyor. Çanağın topladığı uydu sinyallerini alan LNB, işleri, yükseltir ve uydu alıcısına gönderir. Bütün bu işlemciler kablo üzerinden, uydu alıcısından elektrik ve komutlar ile yapar. Bu şekilde LNB sesi üretir. Piyasada bulunan LNB'lerin (veya kutularının) üzerinde 0.3dB, 0,2dB veya 0,1dB gibi değerler kullanılmaktadır.

Bu değerlerin gözünden biri LNB'nin görünümünden hoşlanabilir. Bu normal düzeyde testlerin ve kontrollerin maalesef gözlemlemekteyiz. Eski uyducileri, teknolojilere yönelik 0.6 dB ustalığın LNB geliştirmektedir.

LNB iç yapısı

LNA – Düşük gürültü amplifikatörü:  belirtiniz; Uydudan çok zayıflamış bir şekilde antenlere ulaşırlar. İsminden de gibi gelen zayıf güven konusunda LNA'nın görevidir.

LNC – Düşük gürültülü dönüştürücü:  Uydu içbirim ekipmanlarının dijital işlemlerinden yüksek frekanslarda bir çok sorunu beraberinde getirir. Bu iç ve hizmet birimleri IF , L-B gibi frekanslarda çalışırlar. Nevarki bu sinyallerlede uydusundan mümkün değil. LNC'ler bu sistemlere girişler ve yüksek frekansları ; frekansları çevirerek iç mekan tarafından işlenebilir hale getirilirler. Bu rotadaki da yine zayıflayan sinyaller güçlendirilir. LNC'ler bir mikser ve lokal osilatörden oluşurlar.

LO – Yerel Osilatör:  İçbirim belirli bir tuner içerir. Receiver (uydu alıcıları) için 950M-2150Mhz frekansında işlerki işleyebilirler. Yerel osilatörlerler, yetiştirilmekteyken içine girerler. uydu sinyalden, yerel osilatörden elde edilen elde edilen L-B ve sinyal frekansı değeri, alıcı için anlamlı bir hale gelir olur. Formülü hakkında; L-bandı sinyaller = Uydudan gelen sinyaller – LO

LNB nasıl seçilir?

Size gereken LNB'nin hangisi olduğunu bilebilmek için öncelikle “Hangi yayınlar izlenecek?, kaç kullanıcı izleyecek? sorularının bilmesi gerekiyor. Eğer amacınız küçük çanaklı bir uydu sistemini kurup tüm öğrenmeniz için zaman planlamak.

Size gereği kendinden offset feedli bir “Ku Universal LNBF' “dir. Böyle bir LNB uydularının tamamı yayınlarının ise %95'ini Türk için yeterlidir. Piyasada satılan LNBlerin %95 buidir. Fiyatları 15 dolar mertebesindedir ve çoğu Türkiyede uygulamada 10-15 çeşit markada bulunmaktadır.

( Türk LNB  yok. Sadece sürüm çok olan modellerden farklı isim markalarla montajCKD üretim yapılmaktadır). Eğer küçük çanak uydu alıcısına aktarılacaksa Twin evrensel, sistemden çok kullanıcıya dağıtılacaksa Quattro Universal kullanılır. Piyasa markaları arasında bir tavsiyemiz yok.

Ancak belirli başlı üreticilerin (ALPS , UK, ASTROTEL, ASTRX, CAL AMP/Gardiner, , CHAPARRAL, FTA (MTI Europe), GRUNDIG, HYTON , MTI, NICHIMEN (Philips LNBler), SAMSUNG EM, SHARP , SWEDISH Microwave, VECCOM, ZINWELL) sitelerine ulaşmaya başlayınca aydınlatıcı olabilir. Büyükse, alınabilecek yayınlar arasında yer alan C bandında olanlar da var veya uydudan zor alınabilen bir amaçta o zaman küçük teknik bilgilerden yararlanabileceksiniz.

Mersin Uyducu,Çanaksız Uydu Alıcılar,İptv Uydu Alıcılar,Merkezi Uydu Kurulum,Tv Aşkıaparat Modelleri,Lnb Modelleri,Kablo Çeşitleri Fiyatlar,

Paylaş :